circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
17 kwietnia 2024
Jakie_duze_firmy_moga_upasc_w_2024_i_dlaczego.width-940

W 2023 r. upadłość ogłosiło 391 firm. Większość z nich była dla ogółu raczej anonimowa, ale wśród nich znalazło się kilka naprawdę głośnych – zarówno ze względu na rozpoznawalność danego przedsiębiorstwa, jak i kwotę zadłużenia.

Obie wymienione cechy łączy w sobie Getin Noble Bank SA. Upadłość jest efektem nieudanej, przymusowej restrukturyzacji banku, która rozpoczęła się we wrześniu 2022 r. Getin Noble Bank działał na rynku przez 15 lat, a suma jego zobowiązań wynosi 11,5 mld zł.

W zestawieniu najbardziej zadłużonych firm, które ogłosiły upadłość w 2023 r. znalazło się jeszcze kilka znanych podmiotów, w tym m.in. British Automotive Polska (sprzedawca samochodów marek Jaguar i Land Rover) czy też Szczecińska Fabryka Wódek Starka.

Powyższa informacja pochodzi z najnowszej edycji naszego corocznego raportu zatytułowanego „Postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne. Raport 2024”.

A jakie duże firmy mogą upaść w 2024 r.?

Odpowiedzi na to pytanie udzielił Michał Grzechowiak – analityk i szef produktu w MGBI.

Michał Grzechowiak
Analityk, Chief Operating Officer
MGBI

Odnosząc się do danych warto spojrzeć na zestawienie najbardziej zadłużonych podmiotów, które w 2023 r. rozpoczęły restrukturyzację. Na tej liście pierwsze miejsce zajmuje VB Leasing z zadłużeniem przekraczającym 8,1 mld zł. Znajdziemy tam też Neonet, czyli spółkę z branży handlowej – jej zobowiązania sięgają 672 mln zł. Dalej mamy jeszcze cztery podmioty z zobowiązaniami powyżej 200 mln zł oraz kolejnych siedem zadłużonych na ponad 100 mln zł. Kolejka kandydatów do potencjalnej upadłości jest niestety coraz dłuższa, bo liczba postępowań restrukturyzacyjnych znacznie wzrosła w ub. r. Możemy się więc spodziewać, że upadłości o dużej sumie zobowiązań będzie więcej. Wszystko zależy jednak od tego, jak się zakończą postępowania restrukturyzacyjne rozpoczęte w poprzednich latach.

Nagranie webinaru, z którego pochodzi powyższa wypowiedź, można obejrzeć w artykule „Webinar „Postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne – podsumowanie 2023 r.” [WIDEO].