circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
6 maja 2024
Upadlosci_restrukturyzacje_I_kwartal_2024.width-940

ZOBACZ TEŻ:

W styczniu, lutym i marcu 2024 r. polskie sądy zdecydowały o upadłościach 115 firm.

Oznacza to, że I kwartał br. był najliczniejszy pod tym względem w porównaniu do każdego z kwartałów 2023 r.

Wzrost w porównaniu do ostatnich trzech miesięcy ub. r. wyniósł 5,5%. Jeśli zaś porównamy ten okres do analogicznego w 2023 r., to dostrzeżemy wzrost o 6,5%.

Najbardziej zadłużoną firmą, która ogłosiła upadłość w lutym 2024 r., jest "Instytut Bioinfobank" sp. z o.o.

Ta poznańska firma z sektora IT (jest zarejestrowana jako prowadząca działalność związaną z oprogramowaniem) działa na rynku od 24 lat. Zrobiło się o niej głośno w 2014 roku, kiedy to ogłoszono, że Bioinfobank szuka ochotników do wzięcia udziału w badaniu. Chodziło o zbadanie wpływu marihuany na ludzki organizm.

“Dziennik Bałtycki” pisał wówczas:

Do niewielkiej miejscowości pod Pruszczem Gdańskim zajeżdżają policyjne radiowozy. Funkcjonariusze wkraczają na plantację marihuany. W lakonicznym, oficjalnym komunikacie czytamy: "Interwencja wynikała z zawiadomienia złożonego przez głównego inspektora farmaceutycznego".
– Z informacji zebranych przez GIF wynikało, że istnieje podejrzenie, iż BioInfoBank sp. z o.o. prowadzi uprawę konopi indyjskich zawierających THC, pomimo iż dopiero stara się o wydanie stosownych zezwoleń na prowadzenie tego typu uprawy. Na miejsce policjanci pojechali wspólnie z przedstawicielami Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego oraz Laboratorium Kryminalistycznego.
– mówi kom. Maciej Stemplewski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
– Badania próbek na miejscu potwierdziły podejrzenia GIF, wskazując, iż rośliny zawierają czynnik THC. Sadzonki, jak i już gotowy susz zostały zabezpieczone do szczegółowych badań laboratoryjnych. W związku z uzasadnionym podejrzeniem popełnienia przestępstwa policjanci zabezpieczyli także sprzęt komputerowy i telefony pod kątem analizy danych w nich zawartych. Przesłuchanych zostało także dwóch mężczyzn, którzy doglądali uprawy.

Bioinfobank złożył wniosek o upadłość w kwietniu 2023 r. Jego suma zobowiązań wynosi 132,3 mln zł.

Na drugim miejscu zestawienia najbardziej zadłużonych firm, które ogłosiły upadłość w I kwartale 2024 r. znalazła się firma Apollo Psf.

Ta spółka komandytowo-akcyjna działa na rynku od 10 lat, a jej głównym obszarem działalności jest udzielanie kredytów. Firma z siedzibą w Warszawie ma zobowiązania sięgające 57,9 mln zł.

Trzecie miejsce należy do Rng Corp 3.

To warszawska firma z branży budowlanej (a dokładniej – zajmuje się kupnem i sprzedażą nieruchomości na własny rachunek). Jej rynkowy staż wynosi 7 lat.

Suma zobowiązań Rng Corp 3 wynosi 46,5 mln zł.

Dane obrazujące liczbę złożonych wniosków o upadłość firmy są na szczęście mniej alarmujące.

W I kwartale 2024 r. do sądów trafiły 402 wnioski w tej sprawie. To drugi najniższy kwartalny wynik od początku 2023 r. Mniej wniosków złożono jedynie w ciągu ostatnich trzech miesięcy ub. r.

Wynik ten oznacza wzrost w porównaniu do października, listopada i grudnia 2023 r. o 8%. Jeśli zaś porównamy go z analogicznym okresem roku poprzedniego, to dostrzeżemy spadek o 8,4%.

Na pierwszym miejscu zestawienia najbardziej zadłużonych firm, które w I kwartale 2024 r. złożyły wniosek o upadłość, znalazła się Firma Szmidt sp. z o.o.

Firma Szmidt zajmuje się skupem zbóż oraz zaopatrywaniem rolników w niezbędne środki do produkcji rolnej. Jej siedziba znajduje się w Ślesinie w województwie wielkopolskim, a przedsiębiorstwo działa na rynku od niespełna dwóch lat.

Suma zobowiązań Firmy Szmidt wynosi niebagatelne 225 mln zł.

Drugie miejsce w rankingu należy do Rdm Management sp. z o.o. Mysłowice sp.k.

Ta spółka komandytowa z siedzibą w Warszawie działa na rynku od 8 lat. Jej głównym obszarem działalności jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Firma w 2019 roku została generalnym wykonawcą Quick Park Konstancin – galerii handlowej w Konstancinie-Jeziornej. Inwestycja nadal nie została ukończona.

Suma zobowiązań Rdm Management wynosi 110 mln zł.

Trzecie miejsce należy do producenta mebli biurowych i sklepowych ze Szczytna w województwie warmińsko-mazurskim – firmy FM Bravo.

FM Bravo od dłuższego czasu zmaga się z problemami, których skutkiem było złożenie w lutym ub.r. wniosku o rozpoczęcie postępowania restrukturyzacyjnego.

O niezbyt dobrej sytuacji firmy lokalne media pisały już 2022 r. Na początku listopada tamtego roku w serwisie tygodnikszczytno ukazał się artykuł informujący o obawach pracowników przed zwolnieniami i skróceniu czasu pracy firmy do czterech dni w tygodniu.

Cytowana wówczas przez serwis Karolina Fisahn (kierownik działu kadr i płac w FM Bravo) tak wypowiedziała się na temat sytuacji w firmie:

Firma nie planuje zwolnień pracowników ani likwidacji zakładu w Szczytnie. FM Bravo Sp. z o.o. dostosowuje swoje działania do ogólnej sytuacji w branży meblowej oraz ogólnej sytuacji w kraju i na świecie. Ograniczenie czasu pracy obowiązuje do końca października.

Zadłużenie firmy wynosi 72,1 mln zł.

W styczniu, lutym i marcu postępowania restrukturyzacyjne rozpoczęły się w 1 139 przedsiębiorstwach.

To najwyższy kwartalny wynik na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy, począwszy od 2023 r.

1 139 postępowań w I kwartale 2024 r. to o 12,8% więcej niż w ciągu poprzednich trzech miesięcy i o 11,4% więcej w porównaniu do analogicznego okresu w 2023 r.

Najbardziej zadłużoną firmą, w której otwarto postępowanie restrukturyzacyjne w I kwartale 2024 r., jest Onico.

Onico to spółka akcyjna zajmująca się hurtową sprzedażą paliw, która na rynku działa od 13 lat. Jest właścicielem innej spółki (Alpetrol), która obsługuje gdyński terminal LPG.

O jej problemach można było przeczytać kilka miesięcy temu w serwisie superbiz.se.pl:

Dlaczego Piotr Maciążek podnosi temat zagrożenia dostaw surowca do Polski? 8 maja br. umorzono postanowienie sanacyjne wobec spółki Onico, która jest właścicielem spółki Alpetrol zarządzającej gdyńskim terminalem.
– „Wydaje się wysoce prawdopodobne, że w takiej sytuacji infrastruktura przestanie działać. To terminal kluczowy dla stabilności dostaw LPG, dalsze funkcjonowanie i rozbudowa terminala staną się coraz bardziej problematyczne. Pamiętajmy, że moce przeładunkowe w Gdyni pokrywają bardzo dużo naszego zapotrzebowania”
– zaznacza i kontynuuje:
„Nasz kraj to największy importer gazu płynnego w Unii Europejskiej i Federacja Rosyjska zdaje sobie z tego sprawę. Kierowcy i rolnicy to newralgiczne grupy społeczne o dużym znaczeniu politycznym (ci drudzy wręcz krytycznym dla partii rządzącej). Z tej perspektywy należy brać pod uwagę ograniczenie lub wstrzymanie eksportu LPG do Polski przed wyborami. Byłoby to bardzo dotkliwe, bo proces dywersyfikacji dostaw trwa”.

Zadłużenie Onico sięga 265,4 mln zł. Firma w czerwcu ub.r. złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości.

Na drugim miejscu znalazła się firma mocno rozpoznawalna w całym kraju, czyli Panek.

Firma jest jednym z pionierów w Polsce, jeśli chodzi o carsharing, czyli wypożyczanie samochodów na krótki termin. Restrukturyzacja jest wynikiem problemów w przedsiębiorstwie, które odkryto kilka miesięcy temu. Tak całą sytuację komentuje prezes Maciej Panek, cytowany przez money.pl:

Wierzycieli jest kilkudziesięciu, chodzi o różne kwoty. Sprzedaż samochodów wstrzymaliśmy oraz cały proces wymiany flot. Wstrzymanie spowodowało problemy finansowe, a restrukturyzacja ma nam pomóc w odzyskaniu sprawności wymiany floty, która jest zamrożona. [...] Nasi klienci mogą czuć się bezpiecznie. To nie ma wpływu na biznes carsharingowy, samochodów na wynajem nie zabraknie.

Panek działa na naszym rynku od 15 lat, a jego zadłużenie wynosi 140,8 mln zł.

Na trzecie miejsce kwartalnego zestawienia trafiła firma Symetricus.

Ta spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Katowicach działa na naszym rynku od 12 lat. Jej głównym obszarem działalności jest sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana żywności, napojów i wyrobów tytoniowych. Symetricus aktywnie działa w ostatnim z wymienionych, jest bowiem dystrybutorem m.in. popularnych jednorazowych e-papierosów pod marką Aroma King.

Zadłużenie Symetricusa robi wrażenie, bo wynosi 121,7 mln zł.

W I kwartale 2024 r. podtrzymany został trend zwiększającej się liczby złożonych wniosków restrukturyzacyjnych. W omawianym okresie było ich 802.

Oznacza to wzrost zarówno w porównaniu do października, listopada i grudnia 2023 r. (o 3,6%), jak i analogicznego okresu w roku poprzednim (o 31,7%).

Liderem I kwartału pod względem zadłużenia wśród firm starających się o restrukturyzację została Nowotarska.

Ta spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Nowym Targu działa na rynku od 10 lat. Jej głównym obszarem działalności jest budownictwo, a konkretnie realizacja projektów budowlanych związana z wznoszeniem budynków.

Suma zobowiązań Nowotarskiej wynosi 95,7 mln zł. To kolejne postępowanie restrukturyzacyjne w historii tej firmy – poprzednie rozpoczęło się w sierpniu ub. r.

Drugie miejsce w rankingu należy do Car-Master 2.

Ta spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie działa na rynku od 13 lat, a głównym obszarem jej działalności jest sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek.

Suma zobowiązań Car-Master 2 wynosi 88,5 mln zł. W tym przypadku również mamy do czynienia z kolejnym postępowaniem restrukturyzacyjnym. Poprzednie rozpoczęło się w grudniu 2023 r.

Na trzecim miejscu znalazła się kolejna firma z branży budowlanej, czyli Mar-Bud.

Firma działa na rynku od 13 lat, a jej zadłużenie wynosi 69,2 mln zł.