Powodzenie tego przedsięwzięcia zależy jednak w dużej mierze od tego, kiedy Ministerstwo Sprawiedliwości zdecyduje się udostępnić interfejs programistyczny (API).
API umożliwiłoby bowiem zintegrowanie z KRZ zewnętrznych systemów informatycznych wykorzystywanych przez poszczególnych uczestników postępowań (jak np. kancelarie windykacyjne, wierzyciele, doradcy restrukturyzacyjni).
Obecnie platforma nie posiada ogólnodostępnego API, co wymusza konieczność manualnego wykonywania w serwisie internetowym wszystkich operacji związanych z prowadzeniem poszczególnych spraw.
Dla podmiotów obsługujących po kilkaset postępowań jednocześnie może to oznaczać konieczność wydelegowania do obsługi tych procesów nawet kilku pracowników.
Jak dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Sprawiedliwości, udostępnienie takiego interfejsu planowane jest najwcześniej na koniec 2022 roku.
Oznacza to, że na API umożliwiające wprowadzanie dokumentów i innych informacji do rejestru przyjdzie nam jeszcze poczekać.
Jeżeli Krajowy Rejestr Zadłużonych ma nam służyć tylko jako źródło danych o postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych prowadzonych w nowym trybie, to dostęp do ogłoszeń z KRZ przez API można uzyskać już teraz korzystając z Listy upadłości udostępnianej w serwisie iMSiG.pl.
[Sprawdź!]
Interfejs programistyczny tej usługi zapewnia możliwość wyszukiwania i pobierania treści wszystkich obwieszczeń na bieżąco publikowanych w nowym rejestrze.