circle

Raport "Postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne 2025" już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
8 kwietnia 2025
blog-post-cover-359.png

ZOBACZ TEŻ:

W I kwartale 2025 r. w rejestrze REGON pojawiło się 87,3 tys. nowych podmiotów gospodarczych.

Oznacza to wzrost względem poprzedniego kwartału (o 9,4%), ale jednocześnie spadek w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim (o 4,7%).

W I kwartale 2025 r. zamknięto 34,6 tys. firm. To najniższy wynik od początku 2024 r.

W związku z powyższym zauważamy spadek zarówno w porównaniu do poprzedniego kwartału (o 35,8%), jak i analogicznego okresu rok wcześniej (o 17%).

Jeśli chodzi o formy prawne podmiotów gospodarczych, to w naszym kraju dominuje prowadzenie działalności przez osoby fizyczne. Ich liczba od kilku miesięcy utrzymuje się na w miarę stałym poziomie i wynosi około 2,7 mln.

Drugie miejsce pod względem liczebności zajmują spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Pod koniec I kwartału 2025 r. było ich 586,1 tys. Ich liczba systematycznie się zwiększa – od początku stycznia ub.r. przybyło ich niemal 31 tys.

Na trzecim miejscu w tej klasyfikacji znalazły się spółki cywilne prowadzące działalność na podstawie umowy zawartej zgodnie z Kodeksem cywilnym. W I kwartale 2025 r. było zarejestrowanych 280,1 tys. podmiotów tego typu, co oznacza niewielki wzrost względem poprzednich trzech miesięcy.

Sektorem gospodarki, w którym zarejestrowano najwięcej firm, są szeroko pojęte usługi, czyli podmioty z sekcji K, L, M i N Polskiej Klasyfikacji Działalności. Należą do nich m.in. firmy zajmujące się działalnością finansową i ubezpieczeniową, związaną z obsługą rynku nieruchomości, reklamą i PR, a także turystyką oraz wynajmem różnego rodzaju maszyn.

W I kwartale 2025 r. zarejestrowanych było 783,8 tys. firm w wymienionych wyżej sekcjach. Ich liczba w ciągu kilkunastu miesięcy nieco się zwiększyła – od początku stycznia ub.r o 9 tys.

Do niewielkiego spadku doszło natomiast w drugiej najliczniejszej sekcji PKD, czyli G. Zawiera ona firmy zajmujące się handlem oraz naprawą samochodów. Na przestrzeni styczeń-marzec 2025 r. ich liczba zmniejszyła się z 729,8 tys. do 728 tys.

Niewielki spadek nastąpił również w sekcji F, czyli budownictwie. W I kwartale 2025 r. ubyło około 2 tys. firm w tej branży.

Przyrost liczby nowych firm nastąpił – po raz kolejny – wśród tych zajmujących się informatyką, telekomunikacją i szeroko pojętą dystrybucją informacji, a więc w sekcji J PKD. Na początku kwietnia ub.r. było 254,2 tys., a na koniec I kwartału 2025 r. liczba ta wzrosła do 261,8 tys.

Dodatni bilans widać też wśród firm zarejestrowanych w sekcjach P, Q, R i S PKD. Należą do nich firmy zajmujące się:

  • edukacją (szkoły podstawowe, ponadpodstawowe, policealne i wyższe),
  • opieką zdrowotną i pomocą społeczną (szpitale, praktyka lekarska),
  • kulturą, rozrywką i rekreacją (teatry, muzea, biblioteki),
  • naprawą (sprzętu elektronicznego, obuwia, biżuterii, zegarów).

Na początku kwietnia ub.r. liczba firm z wymienionych sekcji wynosiła 566 tys., a na koniec marca 2025 r. wzrosła do 584,9 tys. (plus 3,3%).

Więcej informacji na temat kondycji poszczególnych branż daje przyjrzenie się poszczególnym podklasom PKD, w których doszło do największych przyrostów liczby firm.

W tym przypadku liderem jest podklasa PKD oznaczona jako 86.90.E, czyli skupiająca podmioty zajmujące się pozostałą działalnością w zakresie opieki zdrowotnej.

Pod koniec marca 2024 r. funkcjonowało w Polsce 40,4 tys. firm tego typu. Rok później było ich już 43,3 tys., co oznacza wzrost o 7,2%.

Przyrost widać też w podklasie 86.21.Z. Znajdują się w niej firmy, które zajmują się praktyką lekarską ogólną. Pod koniec marca 2024 r. funkcjonowało 39,7 tys. przedsiębiorstw tego typu, a na ostatni dzień marca 2025 r. ich liczba wynosiła 42,6 tys. Oznacza to wzrost o 7,3% na przestrzeni dwunastu miesięcy.

Największy spadek liczby firm dotyczy podklasy 55.20.Z, czyli skupiającej właścicieli noclegowych obiektów turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania.

Pod koniec marca 2024 r. ich liczba wynosiła 28,2 tys. Rok później zmniejszyła się ona do 19 tys., co oznacza spadek o 32,6%.

Liczba zarejestrowanych podmiotów gospodarczych w poszczególnych województwach odpowiada ich potencjałowi gospodarczemu.

Najwięcej firm działa w województwie mazowieckim (stan na I kwartał 2025 r. – 729,7 tys.). Na drugim miejscu uplasowało się województwo śląskie (368,1 tys.), a na trzecim wielkopolskie (347,9 tys.).

W przypadku wszystkich wymienionych województw zaobserwowaliśmy niewielkie spadki liczby aktywnych podmiotów gospodarczych.

A jak wygląda sytuacja gospodarcza w mniejszych regionach?

Jeśli z analizy wyłączymy miasta na prawach powiatu, to okaże się, że największy przyrost liczby nowych firm na przestrzeni ostatniego roku wystąpił w powiecie piaseczyńskim. Kolejne były powiaty legionowski i grójecki.

Najwięcej firm ubyło w powiecie puckim. Na drugim miejscu znalazł się powiat koszaliński, a na trzecim gryficki.

Miastem na prawach powiatu, w którym w ostatnich miesiącach doszło do największego przyrostu liczby nowych firm, jest Warszawa.

Pod koniec marca 2024 r. w tym mieście było zarejestrowanych 393,4 tys. firm. Rok później, w dniu wieńczącym I kwartał 2025 r., było ich już 396,5 tys.

Na drugim miejscu znalazły się Katowice, a na trzecim Lublin.

Jeśli zaś chodzi o miasta na prawach powiatu, w których liczba zarejestrowanych podmiotów gospodarczych najbardziej się zmniejszyła, to tu na pierwszym miejscu jest Koszalin.

Pod koniec I kwartału 2024 r. w tym mieście było zarejestrowanych 12,2 tys. firm, a rok później było ich 11,7 tys.

Na drugim miejscu znalazł się Słupsk (spadek z 8,6 tys. do 8,3 tys.), a na trzecim Zamość (spadek z 5,3 tys. do 5,2 tys.).